Szaraki

​Nie daj przerobić się na szaraka. Na kogo kurwa? Na szaraka. Nie wiem czy istnieje takie określenie, jeśli nie, to właśnie je wymyśliłem. Szarak to typ który nie jest w żaden sposób autonomiczny. Praca przerobiła go w trybik, religijny dogmat zasypał duszę stertą czarnych kłamstw. Taka osoba nie ma pasji, ambicji, nie rusza się, konsumuje medialną papkę i jest uzależniona od swojego smartfona. Czy jesteś kandydatem na szaraka? 

Rzucę truizmem – każdy jest inny. No tak, proste, ale widziałeś kiedykolwiek dwie osoby zachowujące się w ten sam sposób? No właśnie, ja też nie. Bliźniaki? Bliźniaki mimo że mogą wyglądać podobnie, nie będą w stu procentach tymi samymi osobami. Do czego dążę? Do tego że każda osoba na tej planecie jest tworem indywidualnym. Dzieje się tak, dlatego że każdy przeżywa życie,  oraz otaczający go świat w swój własny sposób. Każdy z nas jest mieczem wykutym w ogniu swoich własnych doświadczeń. Dlatego coś, co działa dla innej osoby nie zadziała dla ciebie. Nie ma jednej diety po której poczujesz się zajebiście, nie ma jednego ćwiczenia które wyrzeźbi twój tłusty brzuch w sześciopak, nie istnieje jedna religia która będzie pasować akurat twoim wierzeniom. Jeżeli widzę reklamę kogoś (czegoś)  która mówi o tym że “ten sposób jest najlepszy, i tylko ten sposób działa”, od razu włącza mi się mój gówno detektor. To tak jakby ktoś próbował ci sprzedać garnitur, który został przez krawca idealnie skrojony tylko na niego.

Dlatego tak ważne jest to, by nigdy nie zamykać swojego umysłu. Szukać rozwiązań skrojonych na własną miarę. Tak ważne żeby dojść wpierw do tego kim jesteś, czego pragniesz, jaka jest twoja pasja i w którym kierunku chcesz się rozwijać. Dla mnie najważniejszą cnotą jaką człowiek posiada, to głód wiedzy i ciekawość świata. Wiedza której poszukujesz dla twoich potrzeb, wiedza której poszerzanie sprawi Ci radość i pozwoli żebyś stał się najlepszą wersją samego siebie. To nie jest wpis motywacyjny. Motywacja nie działa.Motywacja to marchewka na kiju. Osoby które karmią sie motywacyjnymi hasłami pozostaną wiecznie głodne.

Pierwszy krok stworzenia szaraka idealnego to szkoła. Szkolnictwo zabija chęć nauki i zdobywania wiedzy. Szkoła zabija kreatywność a indywidualizm przetapia w szarą bezkształtną masę. Na sali gdzie siedzi 30 osób, każda z nich interesuje się przecież czymś innym. Jedynym wspólnym mianownikiem tych dzieci jest to, że siedzą w tej klasie bo mają ten sam wiek. Kurwa. Przecież każde dziecko rośnie w innym tempie. Ten system po prostu nie działa! Potrzebujemy reform systemu szkolnictwa. Klasy pomniejszone do maksymalnie 10 osób. Te 10 osób łączą wspólne zainteresowania. Zajęcia dla takiej klasy dobierane by były pod zainteresowania dzieciaków. W ten sposób, każdy dzień szlifowałby ukryte talenty. Do szkoły nie chodziłyby z musu a z przyjemnością.

Kiedy kończy się szkoła, kończą się studia, zaczyna się mus pracy. Kolejny trybik na taśmie produkcyjnej społeczeństwa. W polsce mamy na tyle pojebaną sytuację ekonomiczną że dzieciaki które są już dorosłe, mieszkają dalej z rodzicami. Ptaszki wylatują z gniazda przed 30stką. O ile wylatują w ogóle. System szkolnictwa tworzy ludzi którym brakuje kompetencji, umiejętności i pieniędzy, po to, aby szli tam gdzie podpowiada im serce. Tworzy masowo szaraki. Pisarze, malarze, muzycy i inni artyści są głęboko w dupie. Kunszt artysty w dzisiejszych czasach szlifowany jest dopiero po powrocie „z pracy” czyli z miejsca w którym zarabia się pieniądze, tylko po to żeby włożyć sobie bułkę z masłem do ryja. Dzień spędzony w korporacji wysysa siły witalne, które artysta mógłby włożyć w doskonalenie rzemiosła.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s